Connect with us

Blogy

Blog Adama Reháka: Branč – zrúcanina hradu na hranici senického a myjavského okresu s výhľadom na Mohylu

Published

on

Reklama

Dnes vám v skratke predstavím “zelenú“ zrúcaninu hradu Branč. Na tento výlet som bol pozvaný mojou kamarátkou, ktorá na Branči taktiež nebola, no počula o ňom z rozprávania. Stačilo už len vybrať správny deň a „hor sa“ na výlet. Ako vždy štartujem z Piešťan a ako je už z nadpisu zrejmé uberám sa smer Myjava.

Zrúcanina sa nachádza v obci Podbranč, resp. Podbranč – Podzámok. Možnosti trasy sú rôzne, no my si vyberáme cestu podľa GPS, a to Vrbové – Podkylava – Krajné – Myjava – Turá Lúka – Majerníčky – Pobranč podzámok. Cesta je dlhá cca 50 km a trvá takmer hodinu (samozrejme podľa premávky). Okolie Myjavy je samo o sebe krásne, čiže aj po ceste je sa kde tu na čo pozrieť a cesta nie je nudná.

Reklama

Prichádzame do obce Podbranč – Podhradie a zastavujeme v strede dediny na improvizovanom parkovisku, vedľa autobusovej zastávky s turistickým označníkom. Už po ceste je zrúcaninu krásne vidieť a nie je tomu inak ani na mieste parkovania . Hneď na začiatku máte na malom rázcestí možnosť výberu ako sa na hrad dostať, ale nemusíte byť v strese. Cesta na hrad je vlastne taký okruh, čiže môžete si vyskúšať obe cesty a vždy prídete k autu. My si cestu tam vyberáme po chodníku cez malý les pod hradom. Asi po 20-tich minútach sa dostávame na obrovskú lúku odkiaľ už vidno vstup na hrad, ale ešte nás čaká malé asi 10 minútové stúpanie. Celá cesta teda trvá cca 30 minút úplne nenáročnej chôdze, ktorú zvládnu aj malé deti.

Branč
Dostávame sa pred vchod na hrad, kde v malej búdke platíme symbolické vstupné, ktoré je pre dospelých 80, študentov 50 a deti 30 centov a dostanete k tomu na A4 krátky historický popis hradu, ktorému sa oplatí venovať tých 5 minút čítania. V búdke sa dajú ešte kúpiť pohľadnice a magnetky. (V čase našej návštevy to fungovalo, ale iba cez víkendy a neviem ako je to cez prázdniny).

Reklama

Na začiatku som dal tejto zrúcanine prívlastok zelená, nie však preto, žeby bola zelená celá zrúcanina, ale práve kvôli jej okoliu. Na celej zrúcanine takmer nenájdete štrkovú alebo kamennú cestu. Celá zrúcania je akoby postavená na krásnej zelenej pokosenej lúke, ktorá hradu dodáva akýsi pokoj. Pokojne si tu môžete rozložiť deku a urobiť si malý piknik, čo určite uvítajú aj deti.

Milo som bol prekvapený ako je tu postarané o poriadok. Všade pokosená tráva, odpadkové koše (zjavne pravidelne vynášané) a dokonca aj WC. Samozrejme, najväčšou doménou je výhľad. Ozaj je sa na čo pozerať z každej strany a ako som už v nadpise spomenul, je odtiaľ vidno aj mohylu M.R. Štefánika. My si na chvíľu sadáme na trávu a užívame si slnečné počasie.

Ako nečakaný bonus máme aj pohľad na pána, ktorý si cestu dole zjednodušil padákom na paraglidingu. Čo sa týka samotnej zrúcaniny, tú si prejdete za asi 10 minút a cez leto určite uvítate možnosť vstúpiť do centrálnej veže, ktorá je príjemne studená, avšak bez možnosti výhľadu.

My sa pomaly poberáme naspäť k autu, tentokrát volíme druhú cestu, resp. druhú stranu okruhu, ktorá vedie cez dedinu. Dĺžka sa mi zdala kratšia cez dedinu, ale odporúčam si urobiť celý okruh, určite nebudete ľutovať.

Zhodnotenie na záver: Po ceste späť sme sa zastavili na večeru a kávu v Agropenzióne Adam. Ja osobne som spokojný nebol, čiže neodporúčam.

Adam Rehák

Populárne články