Úvod Blogy Adam Rehák Blog Adama Reháka: Trenčiansky hrad – hlavné sídlo pána Váhu a Tatier

Blog Adama Reháka: Trenčiansky hrad – hlavné sídlo pána Váhu a Tatier

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Ahojte. Opäť vám prinášam tip na pekný a zaujímavý výlet. Tentokrát do jedného z najznámejších hradov na Slovensku. Ako ste z fotky iste spoznali, ide o Trenčiansky hrad Doosan Bears Supporter Download.

Cesta na hrad

Máme šťastie a dá sa nám zaparkovať v centre pri pešej zóne Russian Fishing 4. Tá je v Trenčíne z časti úplne vynovená a hlavne Mierové námestie stojí za prechádzku. Už z námestia je pekne vidieť hrad aj s opevnením Eureka download.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Na Mierovom námestí sa nachádza aj odbočka k hradu. Stačí vyjsť niekoľko schodov prejsť asi 50 m po chodníku a prichádzate k dvom vežičkám, z ktorých jedna je zároveň pokladňa 삼성 올 쉐어 pc 다운로드.

Od  máj do septembra je hrad otvorený od 9:00 do 19:00 h (posledná prehliadka je o 17:30 h. Počas zimy od október do apríla sú otváracie hodiny od 9:00 do 16:30 h (posledná prehliadka je o 15:00 h).  K dispozícii je  viacero variant okruhov, podľa toho čo všetko chcete vidieť 윈도우10 엣지 다운로드.


Prehliadky so sprievodcom začínajú každú pol hodinu a trvajú cca 45 minút Hackers Shintoik mp3. My si vyberáme okruh B nech to máme komplet .

Hrad

Vydávame sa teda pomaly na dolné nádvorie. Tu sa nachádza Kasáreň do ktorej sa dá vojsť a pozrieť si nejaké výstavné exponáty old version of Manicam. Na výhliadke je Studňa lásky, ku ktorej sa viaže legenda. Delová bašta s delom. Hladomorňa. Stánky s nápojmi a suvenírmi, a to všetko v malom upravenom lesíku html5 player 다운로드.

My pokračujeme po cestičke do horného nádvoria 자꾸 생각나 다운로드. Tu sa nachádza tiež malá výhliadka a pekný záber na hrad. Odtiaľto vidno, že hrad ešte nieje úplne celý sprístupnený. Pracovníci makajú aj v nedeľu na sprístupnení južného opevnenia hradu SpongeBob Download. Dostávame sa do hlavného nádvoria kde nám začína prehliadka. Samozrejme vám ju nebudem celú opisovať, to treba zažiť.

Spomeniem však, že navštívite Letnú vežu, Rotundu, ktorá bola najstaršou murovanou častou hradu. Zápoľského palác, Ľudovítov palác a Barborin palác . Súčasťou prehliadky sú samozrejme aj vystavené rôzne exponáty a dozviete sa zaujímavosti o hrade a jeho histórii. Asi najväčším lákadlom je samozrejme Matúšova veža. Na ňu máte prístup aj keď si nezaplatíte sprievodcu. Je to ozaj nádherná vyhliadka vo výške cca 320 m n.m . Krásne vidno Vršatecké bradlá aj pútnické miesto Skalku. Ako som už spomínal prehliadka trvá cca 45 minút ale po nej sa môžete pohybovať po sprístupnených častiach hradu koľko chcete v okruhu A čiže nie ste nijako časovo obmedzovaný.

Vedeli ste že? Určite mnoho z vás vie, že na skale na ktorej sa hrad nachádza je vytesaný nápis o víťazstve rímskej légie, ktorá tu táborila nad germánmi. Toto miesto sa nazývalo Laugarício. Preklad nápisu je: Víťazstvu cisárov, vojsko, ktoré táborilo v Laugaricione, 855 vojakov druhej légie. Vyhotoviť dal Maximianus, legát druhej légie Pomocnej
Ak si tento nápis chcete ísť pozrieť osobne, stačí ísť na koniec pešej zóny do hotela Elizabeth. Tu sa spýtajte na recepcii a radi vás tam navigujú.

Tip : Ak máte čas a chuť, odporúčam navštíviť aj trenčiansky lesopark Breznica, ktorý sa nachádza z južnej časti hradu. Do hradu sa dá dostať aj odtiaľto, čiže si spravíte taký okruh a nemusíte sa vracať tou istou cestou k autu. Navyše je tu ozaj príjemný prírodný tieň, ktorý poteší najmä v letných mesiacoch.

Adam Rehák

REKLAMA