REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Po dlhej prestávke, zapríčinenej hlavne Covidom, prinášam pokračovanie môjho blogu a potulkách krásami Slovenska. Túto sezónu začínam netradične Download chrome photo batches. Nebude to hrad, ale iba rekonštrukcia hradiska. To však neznamená, že sa neoplatí podniknúť výlet aj sem.

Cesta k hradisku

Hradisko sa nachádza neďaleko obce Bojná 안드로이드 웹뷰 이미지 다운로드. Treba vojsť do dediny a tam sa navigovať podľa tabúľ do Ranča pod Babicou. Keď prídete k parkovisku pri ranči, treba ísť ďalej za tabuľu označujúcu koniec dediny Bojná po asfaltovej ceste až kým neprídete po odbočku vpravo, kde bude pokračovať cesta štrková 참좋은말 다운로드. Ak chcete, dá sa odstaviť auto aj tu a pokračovať pešo, ale pripravte sa na asi hodinovú prechádzku. Ja som šiel autom ďalej po štrkovej ceste až k oficiálnemu parkovisku hradiska Valy artyboard 다운로드. Treba ísť opatrne, hlavne ak nemáte auto s vyšším podvozkom, pretože na ceste je veľa jám.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Od parkoviska je to už jednoduché. Cestu vám ukážu malé šípky VALY umiestené na stromoch 산하련 다운로드. Pripravte sa na asi 20 minútovú prechádzku lesom s pravidelným stúpaním. Nie je to však nič náročné a zvládnu to aj deti. Výhodou je, že celý čas sa ide v príjemnom prírodnom tieni dubového lesa.


Hradisko Valy

Ako prvé vás uvíta obrovská opevnená veža s bránou, celá z deva. Tá tvorí vlastne najväčší monument hradiska a je aj najzaujímavejšou častou. Je tu možnosť do nej vstúpiť a pozrieť si obrázky ako to vyzeralo pred rekonštrukciou, keď sa archeologické práce len začínali.

Celé hradisko je vlastne les, v ktorom sa aj dodnes vykonávajú archeologické práce a výkopy a do niektorých častí je vstup zakázaný. Kúsok od veže na vrchu kopca je postavený taký miniskanzen obydlia Veľkej Moravy. Tabule s informáciami o histórii hradiska dopĺňajú predstavu, aké to tu asi niekedy bolo. Miniskanzen tvoria drevené domčeky, do ktorých sa dá aj vstúpiť a tvoria zaujímavosť hradiska pre turistov.
Inak tu na pozeranie nič viac nie je. Je to skôr zaujímavá nenáročná historická turistika. Určite však odporúčam ako tip na výlet s deťmi.


Vedeli ste, že:

Hradisko Valy Bojná je  archeologické miesto, kde sa našli celkovo štyri náleziská z čias Veľkomoravskej ríše. Tieto nálezy sa odhadujú na 9. storočie, čo z tohto náleziska robí zaujímavú archeologickú pamiatku. Hradisko leží na ploche asi 11 hektárov a podľa poznatkov bolo toto miesto kedysi plné života. Asi najznámejší a najzaujímavejší nález, ktorý sa tu našiel boli pozlátené plakety, ktoré dokazuje, že kresťanstvo bolo na území Slovenska ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. K zániku tohto opevnenia prišlo podľa posledných odhadov okolo roku 894, zhruba v čase keď zomrel kráľ Svätopluk.

Adam Rehák

REKLAMA