Connect with us

Aktuality

Výstava Artrooms Moravany kriticky zachytáva vzťah človeka k prírode

Published

on

Reklama
Reklama

Druhý ročník výstavy Artrooms v Moravanoch nad Váhom potrvá do 19. septembra a návštevníkom prináša do priestorov kaštieľa diela tridsiatich súčasných vizuálnych umelcov a umelkýň. Autorské práce v zastúpení socha, maľba, fotografia, performance, svetelná inštalácia a iné médiá sú rozložené v troch podlažiach kaštieľa do priestoru 24 komnát.

Park slúži na prezentáciu veľkorozmerných sochárskych a objektových inštalácii. Aktuálny ročník Artrooms Moravany s podtitulom “Sme príroda, ktorá sa bráni”, sa tematicky zameriava na prehodnotenie prístupu človeka k prírode. Tento vzťah bol po dlhý čas formovaný presvedčením, že ľudský rozum si podmaňuje svet, panuje a dominuje nad prírodou. Predstava autonómneho človeka, ktorý dokáže prírodu ovládať, prevažuje od doby európskeho osvietenstva a stretávame sa s ňou doposiaľ. Aktuálna pandémia koronavírusu nám však ukázala absurditu tejto teórie a zdôraznila skutočnosť, že udalosti na planéte Zem sú navzájom prepojené obrovským množstvom vzťahov. Človek nestojí mimo prírody, ale je jej súčasťou a je na nej závislý.

Vybraná skupina vystavujúcich autorov vo svojej tvorbe zachytáva tento vzťah a prináša často kritický, autorský pohľad na zvolenú tému. Niekoľko umeleckých diel práve preto vzniklo pod vplyvom aktuálnej globálnej situácie, či lokálnych udalostí prebiehajúcich v poslednom období.

Výstava bude návštevníkom prístupná až do 19. Septembra vždy v dňoch Piatok / Sobota / Nedeľa od 10:00 -18:00 s voľným vstupom. Organizátormi výstavy sú 4D Gallery v spolupráci s O. Z. Kaštieľ Moravany. Vystavujúci autori: Darina Alster, Nela Bartová, Mário Birmon, František Bohunický, Borek Brindák, Miroslav Brooš, David Demjanovič / Jarmila Mitríková, Radovan Dranga / Alex Zelina, Annika Eschmann, Elizabeth Gerdeman, Michael Hahn, Dominika Kackosová, Kristína Kandríková, Martin Kochan, Miloš Kopták, Ema Lančaričová, Matouš Lipus, Kata Mach, Stano Masár, Ján Mathé, Erika Miklósová, Alžbeta Meňkyová, Olga Paštéková, Jozef Pilát, Tomáš Rafa, Shyra de Souza, Iveta Tomanová, Jakub Trajter, Dionýz Troskó, Michal Trpák, Eugenio Percossi a ďalší. Kurátorka: Lenka Kukurová Kurátorska spolupráca: Filip Krutek, Diana Klepoch Majdáková, Zuzana Sabová Riaditeľka projektu: Zuzana Sabová Projekt Artrooms Moravany z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Reklama

[ngg src=“galleries“ ids=“3776″ exclusions=“80891,80892″ display=“basic_thumbnail“]Zdroj a foto: FB Kaštieľ Moravany

 

Populárne články