Connect with us

Samospráva

Štát dal radnici peniaze na náhradné byty

Published

on

Reklama

Ľudia, ktorí doteraz žili v reštituovaných bytoch, sa čoskoro dočkajú nového domova. Piešťanskej samospráve poskytol štát na tento účel dotáciu ako druhej na Slovensku. Kúpu bytov za peniaze od ministerstva dopravy schválili poslanci na októbrovom zastupiteľstve.

[singlepic id=45796 w=320 h=240 float=right]Vďaka tomu sa do vlastníctva mesta dostane desať bytov, ktoré si podľa primátora Rema Cicutta vyberali ich budúci nájomníci. Kúpna cena väčšiny z nich bola 1000 eur za m2, čo bolo zákonné maximum, iba v jednom prípade bola táto suma nižšia. Cena bytov sa určovala špecificky podľa požiadaviek štátu – od podlahovej plochy je odpočítaná pivnica a prirátaná každá vystupujúca časť bytu za vchodovými dverami, napríklad balkón.

Reklama

„Drvivá väčšina nájomníkov si našla byty sama, pričom museli spĺňať kritériá, ktoré sú stanovené ministerstvom dopravy,“ povedal poslancom primátor.

Igor Nicák (Smer-SD) nesúhlasil s kúpou v troch prípadoch, pretože v ponuke realitných kancelárií našiel porovnateľné byty za nižšie ceny. „Ak to zaplatí štát, tak z cudzieho krv netečie?“ reagoval na ceny, ktoré boli na základe jeho zistení neúmerne vysoké.

Reklama

REKLAMA

rekl-komenskeho

Podľa primátora je rozdiel v tom, že realitkami ponúkané byty majú výmeru na základe listu vlastníctva, ale pre účely poskytnutia dotácie sa musia evidovať aj lodžie a balkóny: „Ak máte nejaké iné podozrenie, definujte ho, ale neporovnávajme neporovnateľné.“

V následnom hlasovaní neprešla kúpa dvoch z desať bytov. Na záver zastupiteľstva v bode „Rôzne“ Eva Kolláriková (Smer-SD) pripomenula, že ak poslanci neumožnia presťahovanie sa do náhradných bytov iba niektorým občanom, porušia ich právo na rovnosť pred zákonom. V následnom hlasovaní odobrila väčšina aj nákup dvoch zostávajúcich bytov.

Bytovú otázku sa nepodarilo vyriešiť u troch nájomníkov reštituovaných domov, ktorí majú jednoizbové byty. Ich cena sa totiž v našom meste pohybuje nad sumou 1000 eur/m2, čo je zákonný strop. Mesto našlo pre štyroch potenciálnych nájomcov iba jeden jednoizbový byt, ktorý by spĺňal takéto kritérium.

Štát musí do konca roka 2016 zabezpečiť náhradu za takmer tisícku reštituovaných bytov. Drvivá väčšina z nich je vo veľkých mestách. Náhradné byty sa stanú majetkom samosprávy, ktorá ich môže nájomníkom predať podľa príslušného všeobecne záväzného nariadenia za zvýhodnenú cenu.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

REKLAMA

ijav-ucto

Populárne články