Connect with us

Blogy

Blog Adama Reháka: Ostrý Kameň – zrúcanina hradu pod Zárubami – najvyšším vrchom Malých Karpát

Published

on

Reklama

Po dlhšej odmlke sa pripomínam novým blogom, a to znamená novým tipom na dobrý výlet do prírody. Ako už z názvu vyplýva, bol som sa pozrieť do Malých Karpát, konkrétne na ich najvyšší vrch Záruby, kde sa zároveň nachádza zrúcanina hradu Ostrý kameň. Námet na tento výlet mi dalo viacero ľudí, takže bola len otázka času, kedy sa tam vyberiem. Kamarátka, ktorá má rada turistiku, moju ponuku neodmietla a tak nejdem našťastie sám.

Reklama

Štart je ako vždy z Piešťan, smer Vrbové až do Trstína, kde odbočujeme na obec s názvom Buková. Prichádzame do malej dedinky a stačí ísť stále rovno, kým asi v polovici dediny nenatrafíte na odbočku smerom na hrad. Po asi kilometri prichádzame k malej vodnej nádrži, kde zaparkujeme auto.

Ostrý kameň

Vydávame sa po červenej turistickej ceste. Cesta začína najskôr po asfaltovej ceste, ale po chvíli prichádzame do lesa, kde si máme možnosť vybrať z dvoch trás. Buď strmšiu a kratšiu, alebo menej náročnú a dlhšiu. My si vyberáme menej náročnú, ale asi v polovici si ju skracujeme krížom cez les. Celý čas ideme po dubovo – bukovom lese, čiže cesta je naozaj príjemná. Pár minút pred hradom je aj pekný výhľad na okolie a vodnú nádrž, kde parkujeme auto.

Reklama

Po cca 45 – tich minútach sa dostávame k hradu, resp. k jejho zrúcanine. Ak si aj cestu neskrátite, na hrad sa dostanete maximálne za hodinu. Keď čakáte hrad typu Tematín, budete zo začiatku asi trocha sklamaní. Je to vážne zrúcanina, ktorá nemala to šťastie, že sa obnovuje, ako iné okolité hrady. Na druhej strane však po chvíli na mňa pôsobila takým tajomným dojmom ukrytej pevnosti, ktorú treba objavovať.

Nachádzajú sa tu už len hradby hlavnej citadely a veže, z ktorej je však naozaj pekný výhľad. Zrúcanina je rozsiahlejšia než sa na prvý pohľad zdá a jej „objavovanie“ vám nejaký čas zaberie. Taktiež je tu tabuľa s informáciami o hrade a jeho histórii, lavičky so stolom a ohniskom na opekanie. Celá zrúcanina je akoby súčasťou lesa, čiže poskytuje stály tieň s hluchými miestami, kade sa predierajú slnečné lúče. Určite odporúčam ísť aj s deťmi a urobiť si piknik, resp. opekačku. My po prejdení hradu čítame turistickú tabuľu, na ktorej je napísané, že na Záruby je to 40 minút . Chvíľu váhame, ale nakoniec si vravíme, že keď sme už tu, tak ideme.


Záruby

Cesta trvá ozaj 40 minút a z toho polovicu času idete po skalnatom teréne a polovicu po cestičke cez les. Menším deťom neodporúčam, ale ak sa nikam neponáhľate, tak opatrne to zvládnu aj deti, samozrejme to bude o niečo dlhšie trvať. Po ceste nás čaká malé prekvapenie a to výhľad na ďalší hrad. Konkrétne na Plavecký hrad, ktorý som ešte nenavštívil, ale je na zozname.

Prichádzame teda na najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby. Sme vo výške 768 m.n.m. a aj keď sa to nezdá, oproti hradu je prevýšenie 200 metrov. Sme síce trocha sklamaní, že kvôli hustému lesu nemáme taký krásny výhľad, cestu sem však neľutujeme. Určite by sa sem hodila rozhľadňa, ako je napríklad na vrchu Marhát. Nachádza sa tu aj drevený slovenský dvojkríž a kniha návštev, v ktorej už bohužiaľ nie je miesto na zápis. Vrch nie je nejako zaujímavý, ale ako dobrú prechádzku určite odporúčam. My si chvíľu ešte vychutnávame septembrové slnečné lúče a ideme naspäť na Ostrý kameň a smer k autu.


TIP: Na Záruby a Ostrý kameň sa dá ísť aj zo Smoleníc. Je to však asi 5 hodinová túra okolo Smolenického zámku cez Čertov žľab, Vlčiareň a naspäť. Túto trasu však neabsolvoval, len som o nej čítal, tak vám ponúkam aj túto možnosť.

Populárne články