Connect with us

Koktail

Novinár vyvrátil mýty o USA – aj o rope, vojnách či hlúposti

Published

on

Reklama

“Mýty o USA verzus skutočnosť“ mala názov prezentácia reportéra Martina Rajca, ktorá sa konala vo štvrtok 23. apríla v Piešťanskom informačnom centre. Reportér Slovenskej televízie, žijúci dlhé roky v Amerike, konfrontoval svoju skúsenosť s predstavami, konšpiráciami a bludmi, ktoré často šíria aj médiá.  Po krátkej prednáške, v ktorej novinár argumentoval mnohými faktami, či už z politickej alebo ekonomickej sféry, sa asi tridsiatka účastníkov aktívne zapojila do  diskusie.

IMG_4734_resize

Reklama

Martin Rajec vyvrátil mnohé mýty o Spojený štátoch amerických na základe informácií, ktoré získal ako novinár. Podľa neho nie sú krajinou absolútne bez chýb, ale ich mocenská úloha v usporiadaní sveta a globálnej politike je nepopierateľná.

Na USA mu podľa jeho slov najviac prekáža zbraňová sloboda, ktorá ročne spôsobuje až štyri percentá úmrtí spôsobených strelnou zbraňou. Druhou zvláštnosťou je systém zdravotného poistenia, ktorý dokáže pri vážnejšom ochorení človeka so slabšou poistkou zruinovať. Reforma systému pripravovaná prezidentom Obamom ale narazila na tvrdý odpor zo strany obyvateľstva, ktoré nechcelo byť nútené do zdravotného poistenia a požadovalo zachovanie súčasného dobrovoľného výberu.

Reklama

IMG_4743_resize

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Zaujímavé bolo napríklad jeho vyvrátenie mýtov o rope. Najväčším dovozcom ropy do USA je prekvapivo Kanada, ktorá pokrýva viac ako tretinu dovozu, za ňou je Venezuela, Saudská Arábia a Irak dováža iba 2,5 percenta. Amerike je často dávaný za vinu aj výrazný pokles ceny ropy a na to nadväzujúci prepad rubľa. Ekonomicky na znižovanie hodnoty však podľa slov novinára vplýva Saudská Arábia, aby tým vytvárala tlak na producentov bridlicovej ropy v USA.

IMG_4746_resize

„Mnoho senátorov v súčasnosti tvrdí, že Spojené štáty by sa mali stiahnuť zo sveta a mali by sa izolovať. Tento prúd bol  veľmi silný pred Druhou svetovou vojnou. Je šokujúce ako málo ľudí vie, že Spojené štáty mali v roku 1939 až osemnástu najväčšiu armádu na svete. Mali teda menšiu armádu než napríklad  Portugalsko.“

Martin Rajec vysvetlil, že proces sťahovania USA zo sveta je evidentný, že chcú byť skôr koaličným partnerom pri vedení vojenských operácií ako primárnym prvkom. Aký vplyv to bude mať vplyv na globálny vývoj je otázne. V nasledujúcej živej diskusii sa preberali otázky Iraku, Kosova, elektromobilov, finančnej krízy i vývoja na Ukrajine. Reportér možno všetkých o nepravosti mýtov nepresvedčil, ale uviedol množstvo logických faktov, ktoré účastníkom dali možnosť zamyslieť sa nad dianím vo svete.

 IMG_4736_resize

Jedným z bežných mýtov podľa neho je aj to, že Američania sú strašne hlúpi. Spojené štáty ale majú až 352 držiteľov Nobelovej ceny, pričom najbližšou krajinou je Veľká Británia so stovkou laureátov. Americká vláda totiž dáva obrovské peniaze na vedu, ročne sedemdesiat miliárd, teda 2,7 percenta hrubého domáceho produktu. Slovensko dáva pre porovnanie len pol percenta. Dvanásť z dvadsiatich najlepších univerzít na svete je amerických. Stanfordova univerzita má napríklad rozpočet päť miliárd dolárov. To sú fakty, ktoré jasne hovoria o investíciách do vzdelania a výchove ďalších generácií.

USA ako krajina majú podľa neho mnohé pozitívne vlastnosti. Zaujímavý je napríklad politický systém rozdelenia moci, navrhnutý ešte v roku 1787. Hlavou štátu je prezident, pod ním sú dve rovnocenné komory kongresu a najvyšší súd, proti ktorého rozhodnutiam nie je možné odvolanie.

c61000371a

„Mne sa to zdá zaujímavé práve z toho hľadiska, že niekto tvrdí, že je to slabosť systému, že máte  niekoľko mocenských centier a tie medzi sebou bojujú a Barack Obama si nedokáže presadiť to, čo chce. Ja si naopak myslím, že je to sila toho systému, pretože musí hľadať kompromisy a je tam niekoľko kontrolných centier… Výhodu toho systému vidím v tom, že je vybalansovaný tak, že Spojené štáty napriek krízam nikdy nedospeli k diktatúre,“ povedal Martin Rajec o usporiadaní moci. Okrem toho majú aj veľmi výrazný dohľad nad korupciou a mnoho politikov sedí vo väzení kvôli zobratiu úplatkov či kvôli podvodom na daniach.

Reportér mal možnosť žiť aj v Silicon Valley, ktorého prezývka vznikla podľa množstva firiem pôsobiacich v oblasti počítačových technológií, sídliacich v oblasti Kalifornského zálivu. Vďaka svojmu susedovi sa dokonca dozvedel o tom, že odborníci vyvinuli technológiu ovládania hier prostredníctvom myšlienok, ktorá momentálne čaká na schválenie.

-lt-

Populárne články