Connect with us

Koktail

Najkratší deň roka nastal dnes, svetla začne pribúdať

Published

on

Reklama

Hoci podľa počasia to tak úplne nevyzerá, dnes nadránom počas zimného slnovratu jeseň ukončila svoju vládu. Hoci za prvý deň zimy sa spravidla považuje 21. december, najchladnejšie ročné obdobie začína až po zimnom slnovrate. Týmto termínom označujeme jav, keď je na severnej pologuli najkratší deň v roku (čím severnejšie tým kratší čas slnečného svitu), na južnej pologuli najdlhší deň (čím južnejšie tým dlhší čas slnečného svitu) a za severnou polárnou kružnicou prichádza polárna noc. V tomto roku podľa astronómov nastal zimný slnovrat dnes – 22. decembra o 5,49 ráno.

Slnovrat je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V deň a hodinu slnovratu Slnko vrhá minimálny tieň na obratník Kozorožca. Zimný slnovrat sa v minulosti spájal s rôznymi rituálmi a bol označovaný aj ako Kračún. Neskôr sa toto slovo stalo aj synonymom pre Vianoce.

Reklama

Zimný slnovrat bol teda oslavou slnka a boha s ním spojeného. K rituálom spojeným so solárnym aspektom zimného slnovratu patrilo pálenie ohňov (veľkých alebo aspoň sviečok), ktoré horeli a bdelo sa pri nich až do svitania. V Rusku sa posielalo z kopca horiace koleso. U južných Slovanov sa do ohňa vkladalo zvláštne poleno, zvané badnik, ktorého zvyšky sa považovali za posvätné (obdoba existuje u Germánov a Litovcov, z čoho vyplýva, že ide o veľmi starý zvyk). Cez oheň sa aj skákalo ako forma očisty a podobne.

Ďalším aspektom tohto sviatku je fakt, že počas zimného slnovratu sa hranica medzi našim svetom a svetom mŕtvych považovala za otvorenú (dobré aj zlé duše mŕtvych sa teda v tomto čase voľne pohybujú po svete). Z toho vyplývalo po prvé, že si Slovania v tomto období roka uctievali predkov. Toto uctenie malo veľa podôb, napríklad Slovania zvykli pri štedrovečernej večeri prestierať aj skonaným členom rodiny. Po druhé sa Slovania v tomto období roka museli chrániť pred zlými duchmi, vlkolakmi, vílami, čertmi a podobne, a to napr. nosením masiek, používaním cesnaku alebo veselými oslavami. Počas 12 dní medzi dňom Božieho narodenia a 6. januárom prebiehalo aj koledovanie (názov je odvodený od názvu sviatku koľada/koleda), teda obradné obchôdzky.

Reklama

_MG_3271wPre všetkých, ktorým najmä počas posledného obdobia chýbalo svetlo a k dobrej pohode neprispieval ani nedostatok slnečných lúčov, každopádne zimný slnovrat predstavuje pozitívnu správu. Od zajtra sa totiž už začnú noci skracovať a dni predlžovať.  A možno vykukne aj slnko (tak ako pred chvíľou), pretože podľa predpovedí by malo byť dnes polooblačno a na Štedrý deň tiež. Hoci od dnes teda oficiálne vládne Pani Zima, snehovú nádielku (ako na fotografii kolegu Tomáša) od nej na Vianoce Piešťany zrejme nedostanú.

-red- Zdroj: wikipedia.org, foto: T. Hudcovič

Populárne články