Connect with us

Koktail

Katarínka za svitu mesiaca a petrolejok

Published

on

Reklama

K podujatiu Noc hradov a zrúcanin, ktoré sa uskutoční už tento piatok 14. augusta, sa pripojí aj Kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej pri obciach Dechtice a Naháč, prezývaný „Katarínka“. V rámci neho organizátori sprístupnia kryptu v ruine kostola, kláštor si budú môcť návštevníci pozrieť aj za svitu mesiaca a petrolejok, pripravená je tiež svätá omša a vystúpenie Františkánskej schóly s hudbou z konca 18. storočia.

„Od 16.00 hod. bude sprístupnená krypta nachádzajúca sa v ruine Kostola sv. Kataríny s odborným výkladom. O 18.30 hod. pokračujeme slávením svätej omše a o 20.00 hod. koncertom Františkánskej schóly z Bratislavy, ktorá predstaví hudbu františkánskych skladateľov, pôsobiacich na Slovensku z konca 18. Storočia. Skladby sú určené pre jednohlasný mužský zbor, sólové hlasy a hudobné nástroje. Pôvodne sa uvádzali počas svätých omší a modlitieb. Ukážky skladieb sa dajú vypočuť na schola.frantiskani.sk,“ uvádza sa v tlačovej správe podujatia.

Reklama

katarinska-noc-hradov-a-zrucanin_2015_nPo skončení koncertu bude pripravené malé občerstvenie a historické sprevádzanie s odborným výkladom v areáli kláštora za svitu mesiaca a petrolejok, ako aj vstup do krypty, ktorá bude otvorená prvýkrát pre verejnosť. Predpokladané ukončenie podujatia je okolo 23.00 hod.

Kláštor sv. Kataríny, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste prastarej gotickej kaplnky s cintorínom ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Rozsiahly barokový kláštorný komplex bol postupne rozširovaný a zveľaďovaný a patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy. Katarínka bola miestom noviciátu františkánov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu z ďalekého okolia. V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená počas stavovských povstaní či tureckých vpádov, no vždy bola opravená a život v nej pulzoval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor spolu so stovkami ďalších dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Rehoľníci museli toto miesto opustiť, inventár bol odnesený a zničený a kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny.

Reklama

katarinkaProjekt, ktorým sa mladí ľudia formou letných táborov snažia zachrániť tento kláštor pred ďalším pustnutím a rúcaním a oprášiť jeho búrlivú a zaujímavú históriu, sa začal v roku 1994, a odvtedy pokračuje každé leto. Tábory sú určené pre mladých ľudí vo veku od 17 rokov z celého Slovenska (dobrovoľníkov bez nároku na finančnú odmenu). Konajú sa počas leta v júli až auguste v štyroch dvojtýždňových turnusoch a sú plánované i na ďalšie roky až do celkového zakonzervovania stavby.

Zdroj: www.katarinka.sk

Populárne články