Connect with us

Koktail

Dieťa sa v náručí mnoho naučí

Published

on

Reklama

Po odklone dvoch generácií matiek od dojčenia v súčasnosti na Slovensku prebieha jeho renesancia. O tejto téme vychádza mnoho článkov a publikácií. Dojčenie je jednoducho “in”. V spolupráci s Alžbetou Pagáčovou, poradkyňou pri dojčení, vám prinášame seriál článkov na túto tému. nasledujúce riadky sú druhou časťou rozprávania o vzťahovej väzbe matky a otca k svojmu dieťaťu.

VZŤAHOVÁ VÄZBA (2/3)

Reklama

Rodičia, ktorí sa snažia o vytváranie vzťahovej väzby, vychovávajú smerom ku vzťahom. Tento spôsob starostlivosti odkrýva to najlepšie v bábätku i v samotných rodičoch. Tým, že sú spolu, sa zároveň aj spoznávajú. Rodičia sa aj rýchlejšie naučia rozoznať signály, ktoré im dieťa dáva (pripravenosť na dojčenie, spánok, prebalenie…).

Sedem krokov vzťahovej výchovy

Reklama

1. Počiatočná väzba po pôrode

[singlepic id=24194 w=320 h=240 float=left]Bábätko bolo s matkou úplne intímne deväť mesiacov. Ona je jediné, čo doteraz poznalo. Ak tu zrazu nie je, jeho „celý svet“  je preč. Ono nevie, že je to len na 10 minút. Keď je s matkou, jeho potreby sú uspokojené.

Deje sa to zvlášť pri fyzickom kontakte koža na kožu. Dieťa je vyzlečené priamo na matkinom hrudníku. Tam sa môže pozerať, dojčiť alebo spinkať. Je až neuveriteľné, ako sa v tejto polohe bábätká upokoja.

2. Dojčenie

Okrem toho, že materské mlieko obsahuje látky, ktoré nikto nedokáže vyrobiť alebo predať, dojčenie nie je len prijímanie potravy. Prispieva k vytváraniu mozgových prepojení a podporuje tvorbu oxytocínu a prolaktínu – hormónov, ktoré podporujú materské správanie.

Dojčenie vždy bolo a je súčasťou života. Je to niečo normálne. Matky sa nemusia ani schovávať, ani hanbiť za to, že dojčia. (Viac v predchádzajúcom článku.)

3. Nosenie

[singlepic id=24193 w=400 h=300 float=left]Dieťa sa v náručí mnoho naučí. Nosené deti sú pokojnejšie, ticho sledujú, čo sa okolo nich deje. Nosenie zlepšuje aj citlivosť rodičov. Vzájomná blízkosť podporuje dôverný vzťah.

Dieťa sa rodí s potrebou „byť na rukách“. Netreba mať obavy, že sa „naučí na ruky“. Je to prirodzená potreba. Keď túto potrebu bude mať uspokojenú, oveľa odvážnejšie a samostatnejšie sa bude púšťať objavovať svet okolo seba.

4. Spoločné spanie

Paradoxne, pri spoločnom spaní sa všetci omnoho lepšie vyspia, dojčenie v noci nebude utrpením. Prirodzený inštinkt, ktorý rodičia získajú, ochráni bábätko lepšie ako akýkoľvek monitor dychu.

Zásady bezpečného spoločného spania: rodičia nesmú byť pod vplyvom alkoholu, drog, liekov na spanie a nemali by fajčiť. Nemali by používať ťažké prikrývky či rôzne predmety, do ktorých sa dieťatko môže zamotať, tiež ho treba zabezpečiť pred pádom z postele. Posteľ by mala byť bez medzier a  škár, matrac nie príliš mäkký, aby doň dieťa nezapadlo.

5. Plač dieťaťa je odôvodnený

[singlepic id=24192 w=400 h=300 float=right]Plač dieťaťa bol vyvinutý, aby pomohol deťom prežiť a rodičom rozvinúť svoje rodičovské schopnosti. Bábätká plačom komunikujú, nie manipulujú. To, že rodič citlivo reaguje na plač svojho dieťaťa, buduje v oboch dôveru. Dôveru dieťaťa v to, že jeho potreby budú vždy naplnené, a dôveru rodiča v to, že vždy rozozná, čo jeho dieťa potrebuje.

6. Pozor na „zaručené rady“

Vzťahovou výchovou sa rodičia naučia, ako rozpoznať, či je rada dobrá. Zvlášť vtedy, ak ide o prísne a extrémne výchovné spôsoby, ktoré ich učia, aby sledovali hodinky a harmonogramy namiesto svojho dieťaťa.

Tieto rady možno krátkodobo zaberú, ale z dlhodobého hľadiska idú do straty – nie sú dobrou investíciou, pretože vytvárajú odstup medzi rodičmi a dieťaťom a bránia tomu, aby sa rodičia stali expertom na svoje dieťa.

7. Rovnováha

V nadšení dať svojmu dieťaťu všetko sa rodičom často stane, že zabudnú na svoje vlastné potreby a potreby svojho manželstva. To, že sa naučia dať do svojho rodičovstva rovnováhu, je voči ich dieťaťu absolútne zodpovedné!

Treba vedieť, kedy povedať  „áno“ a kedy „nie“, a mať múdrosť povedať  „áno“ aj sebe samým, keď potrebujú pomoc.

(pokračovanie v nasledujúcom článku)

Autor:

Mgr. Alžbeta Pagáčová, poradkyňa pri dojčení, podporná skupina dojčenia v Piešťanoch

Čítajte všetky články o dojčení – TU.

Populárne články