Connect with us

Koktail

Čo všetko skutočne potrebujeme k prežitiu pokojných sviatkov? Týchto 9 tipov poradí, ako byť počas sviatkov ekologickejší

Published

on

Reklama

Sviatky pokoja a radosti sa nezadržateľne blížia a Štedrý deň nás čaká už o necelý týždeň. V tomto období často podliehame nerozumnému vyhadzovaniu peňazí za drahé nákupy, uponáhľanému spôsobu života a okrem toho vytvárame obrovské množstvo najrôznejšieho odpadu. Zamysleli ste sa už nad tým čo naozaj potrebujete k prežitiu pokojných Vianoc v kruhu najbližších? Organizácia Greenpeace Slovensko vo svojom jednoduchom návode nabáda k tomu ako môžeme prežiť sviatky ekologickejšie a správať sa aj počas nich zodpovedne. 

V intenzívnych časoch konzumu sme špeciálne počas Vianoc ochotní minúť nemalé peniaze na zabezpečenie najkrajších sviatkov roku aj vo vlastnej obývačke. Jedlo, stromček, darčeky, výzdoba, svetielka, nápoje, koláčiky. Zoznam, čo všetko na Vianoce potrebujeme, je skutočne dlhý. Skúsme sa ale predtým ako tomuto nákupnému ošiaľu podľahneme zamyslieť nad tým, či skutočne toto všetko potrebujeme k prežitiu pokojných sviatkov so svojou rodinou.

Reklama

Ku všetkému totiž existujú alternatívy. Ak ich uprednostníte, ušetríte nielen našu planétu, ale aj svoje peňaženky. Nikoho nechceme nútiť, aby zľavil od svojich kvalitatívnych požiadaviek na Vianoce. Veď skutočne je to jedinečná príležitosť na obdobie pokoja s našimi najbližšími. Jediné, čo chceme je, aby sa ľudia viac zamysleli a uvedomili si, že skutočne nepotrebujú úplne všetko, čo im obchody ponúkajú. Možno budete prekvapení, že vaše sviatky budú s menším stresom a väčším pocitom spokojnosti a pokoja. Tu je spomínaných 9 tipov.

1. Nakupujte s mierou.
Obrovská snaha urobiť našim najbližším radosť nahráva predajcom. Predtým ako podľahnete reklamnému tlaku v rôznych obchodoch, skúste sa doma zamyslieť nad tým, čo by si Vaši blízki naozaj želali. Spíšte si zoznam a potom sa podľa neho v obchode riaďte. Vyhnete sa tak nakupovaniu pod vplyvom výhodných akcií a krásnych ligotavých obalov. Pamätajte pritom na to, že ak sa kúpený darček nebude obdarovanému páčiť, asi ho nepresvedčí argument, že veď to bolo lacné alebo v akcii. A nikto z nás predsa nechce darovať darčeky, ktoré nakoniec skončia zavreté v skrini. Menej je predsa niekedy viac.

Reklama

2. Nakupujte eko darčeky.
Pod vianočný stromček možno zakúpiť množstvo ďalších „zelených“ darčekov, ktoré sú krásne a zároveň šetrné k našej planéte. Ide napríklad ekologickú kozmetiku, drevené výrobky vyrobené z FSC dreva, knihy vytlačené na FSC papieri (značka FSC znamená, že použité drevo pochádza z trvalo udržateľného lesného hospodárstva), oblečenie vyrobené z biomateriálov alebo výrobky označené logom Fair Trade (spravodlivý obchod). Za ekologické darčeky môžeme považovať aj tie z druhej ruky, nakúpené v antikvariátoch, second-handoch, bazároch a podobne. Dali sme im totiž druhý život a recyklovali niečo, čo už niekto iný nepotreboval. Alebo originálne darčeky skúste vyrobiť sami. Naši dobrovoľníci napríklad na vianočný infostánok pripravujú originálne svietniky z pravého včelieho vosku, bez umelých aróm.

3. Obdarujte nemateriálnym darčekom.
Alebo môžete svojich blízkych obdarovať nemateriálnymi darčekmi. Darčeky, ktoré vôbec netreba vyrobiť, tiež prispievajú k ochrane životného prostredia. Takýmto darčekom môže byť celoročná vstupenka do divadla či kina, lístky na koncert obľúbeného interpreta, zaplatenie jazykového či iného kurzu, wellness pobyt či zimná dovolenka.

4. Balenie darčekov.
Na balenie vianočných darčekov sa zvyčajne úplne zbytočne minie obrovské množstvo baliaceho papiera (väčšinou ide o chlórom bielený papier s farebnou potlačou). Po jednorazovom použití potom putuje baliaci papier do koša. Skúste radšej svoje darčeky zabaliť do recyklovaného či ručne vyrobeného papiera, ktorý nebol bielený chlórom. Takýto papier sa dá zakúpiť na vianočných trhoch, v eko-obchodoch i v niektorých papiernictvách. Ďalšou možnosťou je použitie ozdobných tašiek a škatúľ, ktoré sa dajú použiť aj v budúcnosti. Môžete tiež zabaliť viac darčekov naraz alebo ich iba ozdobiť sviatočnou mašľou. Po vybalení darčekov nezabudnite všetok recyklovateľný baliaci papier umiestniť do separovaného zberu. Priložiť môžete aj vianočné pozdravy a obálky, ktoré ste sa rozhodli si neponechať.

IMG_3384_resize

5. Vianočný stromček a výzdoba.
Je umelý stromček lepší, pretože vydrží aj desiatky rokov? Nie. Ekologickejšou alternatívou stále zostáva živý stromček. Umelé stromčeky sú totiž väčšinou vyrobené z PVC. Pri ich výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Pri kúpe živého stromčeka treba dbať hlavne na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke, čiže si u predajcu overte, odkiaľ pochádza (vyhnete sa tak nákupu nelegálne vyrúbaných kusov). Môžete tiež použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý má navyše tú výhodu, že Vám vydrží aj oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc (v lete môže zdobiť váš balkón či záhradu).

Ak aj napriek tomu trváte na umelom stromčeku, dajte prednosť takému, ktorý nie je vyrobený z PVC materiálu, ale z alternatívnych čistejších materiálov (napríklad z polypropylénu). A vyberte si stromček, ktorý bol vyrobený na Slovensku, čiže za Vami nemusel precestovať tisícky kilometrov napríklad z Číny (aspoň o čosi menej prispejete k znižovaniu emisií a znižovaniu klimatickej zmeny). Výbornou alternatívou môžu byť rôzne stromčeky vyrobené napríklad z europalety, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera alebo iného obnoviteľného materiálu.

6. Jedlo na Vianočnom stole vyberajte v bio kvalite.
Vianočnú večeru i vianočné pečivo si pripravte z chutných – najlepšie lokálne vyrobených a dopestovaných – biopotravín (múka, cukor, vajíčka, zelenina atď.), ktoré pochádzajú z trvalo udržateľného poľnohospodárstva. Biopotraviny neobsahujú žiadne geneticky modifikované zložky ani zvyšky pesticídov a ich výroba nepoškodzuje životné prostredie. Ak sa Vám nepodarí kúpiť biovajíčka, skúste sa aspoň vyhnúť vajíčkam pochádzajúcim z klietkového chovu, kde sú sliepky-nosnice chované v krutých podmienkach. Takéto nevhodné vajíčka majú číselné označenie 3, zatiaľ čo tie „dobré“ sú označené 0 (ekologický chov), 1 (voľný chov) alebo 2 (podstielkový chov). Nakupujte tiež iba také množstvo potravín, ktoré ste schopní zjesť. Vyhnete sa tak prispievaniu k potravinovému odpadu a plytvaniu.

7. Obmedzte spotrebu mäsa a rýb, ktoré sú ohrozené.
Priemyselný chov hospodárskych zvierat a produkcia mäsa a mliečnych výrobkov, ohrozujú životné prostredie. Prispievajú vo veľkej miere ku klimatickej zmene, vyčerpávajú lesné porasty, prispievajú k strate biodiverzity a znečisťovaniu ovzdušia, pôdy a vodných zdrojov. Intenzívny chov dobytka sa väčšinou spolieha na chov obmedzeného počtu plemien. Chovajú sa iba veľmi odolné a nenáročné druhy. Aj krmivo pre ne je obmedzené na pár druhov, a aj to pestovaných formou monokultúr s použitím veľkého množstva pesticídov. Biodiverzita a potravinová rozmanitosť sú tak stále viac ohrozené. Umelé hnojivá a chemické postreky ničia napríklad včely a iné opeľovače.

Chov zvierat prispieva k vypúšťaným skleníkovým plynom takmer pätinou. Dobytok samotný okrem toho produkuje svojím tráviacim systémom ďalší skleníkový plyn – metán. Spolu s energetickým a dopravným sektorom je tak hlavným odvetvím, ktoré prispieva ku klimatickej zmene. Chov dobytka paradoxne prispieva k hladu, keďže veľké množstvo pestovaných plodín, ako zrná (napr. obilie a pšenica) alebo sója, slúži iba ako krmivo pre zvieratá a nie ako potrava pre ľudí.

Ak niekto konzumuje na Vianoce namiesto kapra morské ryby a živočíchy, odporúčame nekupovať druhy, ktoré sa v dôsledku nadmerného rybolovu ocitli v ohrození. Podľa odhadov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je takmer 90 % hospodársky významných druhov rýb úplne vylovených. Populácia niektorých druhov veľkých rýb ako tuniak, mečúň alebo treska klesla o 90 %. Kritická je situácia v európskych vodách. 9 z 10 európskych rýb je prelovených. Takisto odporúčame nakupovať ryby s označením, že tieto boli vylovené v súlade s pravidlami trvalo udržateľného rybolovu.

8. Pozor na elektroodpad.
Na Vianoce sa často obdarúvame aj rôznou spotrebnou elektronikou ako mobilnými telefónmi, televízormi, laptopmi, prehrávačmi hudby či filmov. Ak Váš pôvodný elektrospotrebič už doslúžil, nehádžte ho do komunálneho odpadu, ale odvezte do zberného dvora, kde ho vedia ekologicky zneškodniť (je to zadarmo). Predajcovia sú zároveň pri kúpe nového elektrospotrebiča povinní od Vás ten starý zobrať a postarať sa o jeho ekologickú likvidáciu, čiže aj tu ho môžete odovzdať.

Kupujte elektroniku od výrobcov, ktorí dbajú pri výrobnom procese na ochranu životného prostredia a vo svojich výrobkoch nepoužívajú rizikové látky ako brómové spomaľovače horenia, ftaláty a podobne. Pri výbere spotrebnej elektroniky vám môže pomôcť aj Sprievodca zelenšou elektronikou, ktorý vydal Greenpeace. Do všetkých ovládačov a detských hračiek kúpte znovu-dobíjateľné baterky, aby ste predišli spotrebe a vyhodeniu niekoľkých desiatok obyčajných neekologických bateriek.

9. Nepodporujte neekologické výrobky
Aj na slovenskom trhu sa nachádza množstvo výrobkov, ktoré rôznym spôsobom poškodzujú životné prostredie (či už počas samotnej výroby alebo po ukončení svojej životnosti) a ohrozujú ľudské zdravie. Neriskujte a takýmto výrobkom sa radšej úplne vyhnite.

Nekupujte výrobky vyrobené z PVC (zvlášť nebezpečné sú PVC hračky pre najmenšie deti, ktoré často obsahujú rakovinotvorné ftaláty). Nenakupujte výrobky, ktoré obsahujú PFC látky – napr. v outdoor oblečení a vybavení. Nenakupujte výrobky vyrobené zo vzácneho dreva ako napríklad mahagón, ktoré pochádza z nelegálnych výrubov z rýchlo miznúcich dažďových pralesov. Úplne sa vyhnite darčekom, ktoré nejakým spôsobom súvisia s nelegálnym obchodom s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín (niektoré druhy papagájov, korytnačiek, exotické maste a podobne). Ideálne je tiež vyhnúť sa nákupu darčekov, ktoré sú zabalené vo viacerých obalových vrstvách (zbytočný odpad) a ktoré boli do našich obchodov dopravené doslova cez polovicu sveta. Doprava tovaru vážne zaťažuje životné prostredie a prispieva ku klimatickej zmene.

Tak šťastné a veselé, bio a zelené!

-lt/Zdroj: Greenpeace Slovenko-

Populárne články