Connect with us

Aktuality

Polícia bude zajtra dohliadať na bezpečnosť

Published

on

Reklama

Polícia v Trnavskom kraji bude vo štvrtok 21. septembra dohliadať na bezpečnosť a plynulosť v cestnej premávke. Uplatňovať sa bude aj inštitút objektívnej zodpovednosti, preto apeluje na vodičov, aby jazdili bezpečne, s ohľadom na jesenné podmienky na cestách.

Kto spôsobuje dopravné nehody?
Za prvých 8 mesiacov tohto roka eviduje Policajný zbor celkom 9 007 dopravných nehôd (DN), pričom v období posledných 5 rokov počet DN klesá (ročne v priemere o 2%). Z celkového počtu DN sa počet nehôd zavinených pod vplyvom alkoholom drží na úrovni 9-10%. Od januára do konca augusta 2017 bolo pod vplyvom alkoholu zavinených 964 DN, za rovnaké obdobie minulého roka to bolo 930 DN. Vinníkmi dopravných nehôd, ktorí boli pod vplyvom alkoholu, sú predovšetkým vodiči motorových vozidiel (86%). 7% vinníkov tvoria opití cyklisti a 5% opití chodci (2% ostatní).

Reklama

Nehody spôsobené pod vplyvom alkoholu.
Až 59 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkend vrátane piatku z toho najviac v sobotu (24%). I napriek tomu, že samotné víkendy sú rizikové, ešte nebezpečnejšie sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11 % viac dopravných nehôd, v tomto roku dokonca až o 31 % viac. Najviac opitých vodičov sadá za volant v čase od 16 hodiny poobede do približne tretej hodiny ráno, zvlášť v čase od 22.00 – 24.00 hod.

December patrí podľa policajných štatistík medzi najrizikovejšie mesiace. Až tri štvrtiny (75%) nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane v obci, čo môže znamenať, že Slováci podceňujú práve krátke jazdy, ako napríklad návrat z návštevy, stretnutia alebo cesta na nákup.

Reklama

Kto šoféruje pod vplyvom alkoholu?
Z hľadiska pohlavia, nehody pod vplyvom alkoholu spôsobí v priemere 88 % mužov-vodičov a 12 % žien-vodičiek. V období posledných troch rokov rastie počet žien (1,5%), ktoré sadnú za volant po požití alkoholu. Z hľadiska vodičskej praxe, najmenej zodpovední sú začínajúci vodiči (muži aj ženy) s vodičskou praxou do 5 rokov, ktorí stoja za viac ako štvrtinou (26 %) všetkých nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.

Z hľadiska veku, najmenej zodpovední vodiči sú mladí ľudia vo veku 18 – 24 rokov (24 %). To, že aj menšie množstvo alkoholu spôsobuje horšiu koordináciu, motoriku a koncentráciu svedčí, že v prípade viac ako polovice (54%) nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu narazí vodič do pevných prekážok (napr. zaparkované alebo odstavené vozidlo, stĺp, strom, plot). V 26% sa opití vodiči zrazili s idúcim vozidlom.

Z hľadiska príčiny dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa v 49 % prípadoch vodiči nedostatočne venovali riadeniu vozidla (otáčanie sa v aute, telefonovanie, bavenie sa so spolujazdcami, …) a v 26 % prípadoch bola príčinou neprimeraná rýchlosť jazdy.

-red/Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave/Foto: SZVPaS-

Populárne články